Knygnešio diena „Jums, knygnešiai, garbė tebūna!

Atnaujinta: Ketvirtadienis, 16 birželio 2016

Kovo 16 ąją Lietuvoje minima Knygnešio diena. Knygnešiai – tai žmonės, kurie lietuviškos spaudos draudimo metais platino lietuviškas knygas, spaudą, puoselėjo lietuvybę ir gimtąjį žodį.

Tradicinis šios dienos paminėjimas vyko ir mūsų mokykloje. Biblioteka moksleivius pakvietė į popietę „Jie nešė šviesą į mūsų namus“. Jos metu buvo pristatyta virtuali paroda „Jums, knygnešiai, garbė tebūna!“, kur vaikai sužinojo apie tuos laikus, kada už gimtąjį žodį galėjai būti ištremtas į Sibirą ar sušaudytas. Dabar tai yra sunkiai suvokiamas istorijos faktas.

Pradinių klasių mokytojos supažindino vaikus su medžiaga, kaip knygnešių atminimas yra įamžintas literatūroje ir taikomojoje dailėje. O knygnešių istorijos, ypač legendinio Jurgio Bielinio gyvenimas ir veikla, moksleivius paskatino dar labiau atsigręžti į tuometinę kaimo žmonių buitį, tarpusavio santykius, susimąstyti apie žmogaus tautinę savimonę.

Bibliotekininkė Vilija Venienė pateikė klausimų, į kuriuos atsakę ir aktyviai diskusijose dalyvavę mokiniai buvo įvertinti. Mokytoja priminė vaikams, kad knyga – tai tautos vienybės, kultūros išsaugojimo ir puoselėjimo priemonė. Tik skaitantis žmogus – laisvas žmogus. Ne atsitiktinai UNESCO knygnešystę įvertino kaip unikalią ir pasaulyje neturinčią atitikmenų.

Spaudos draudimo metai praėjo, tačiau knygnešystė gyvuoja, nes popietės metu jos dalyviai nuoširdžiai pasižadėjo tausoti ir saugoti savo vadovėlius, bei kitas knygas, nunešti jas savo artimiesiems, negalintiems lankytis bibliotekose, taip tęsdami mūsų protėvių tradicijas.

Bibliotekininkė Vilija Venienė

2011 Šakių raj. Kriūkų mokykla-daugiafunkcis centras - Knygnešio diena „Jums, knygnešiai, garbė tebūna!.
Powered by Joomla 1.7 Templates