Istorija

Atnaujinta: Antradienis, 04 rugsėjo 2018

Kriūkų mokyklos istorija

 

Ten, kur sraunioji Dubysa, vingiuodama žaliais slėniais, įteka į Nemuną, kur vasarą – smėlis ir čiobrelių kvapas, žiemą – ligi žemės nuo sniego palinkusios pušų ir eglių šakos, kairiajame vaizdingos Jotulės krante įsikūrusi Kriūkų vidurinė mokykla. Iš čia atsiveria nuostabus vaizdas: garbanoti pušynai, senųjų Kriūkų panorama, upių tėvo Nemuno mėlyna juosta, didingas Seredžiaus piliakalnis.

Istoriniai šaltiniai teigia, kad kaimo dviklasė mokykla Svetošine įsikūrė to paties pavadinimo dvaro rūmuose 1913 metais. Pirmoji čia dirbusi mokytoja buvo Vasa Jakimova. Ji mokė rusų kalba, vadovėliai ir kitos mokymo priemonės taip pat buvo rusiškos. Toji mokykla gyvavo iki pirmojo pasaulinio karo. Prasidėjus karui mokslas nutrūko.

Po karo, 1918 m., tuose pačiuose rūmuose buvo atidaryta jau lietuviška pradinė mokykla. Mokykloje trūko mokymo priemonių, suolų, tačiau vaikai buvo mokomi gimtąja kalba. Pirmasis šios mokyklos mokytojas buvo Urbaitis, dirbęs septynerius metus. Po jo dirbo J. Bukšnys, vėliau – Antanas Krutulis.

1932 m. Kriūkuose buvo atidaryta dviejų komplektų mokykla. Čia dirbo DLK Gedimino ordino kavalierius Juozas Cimbolaitis (mokytojas – tremtinys), Narciza ir Feliksas Pranaičiai (1941 metais ištremti į Sibirą), Teresė Vedegienė, Stasys Dabušis. 1938 metais mokykla buvo išplėsta, restauruota (pakeisti langai, padidintas klasių skaičius, įrengta salė).

1944 m. rudenį Kriūkuose buvo įsteigta progimnazija, kurioje buvo keturios pradinės ir keturios gimnazijos klasės. Po to kas metai vis priaugdavo po vieną klasę. Mokyklai buvo paskirtas dar vienas pastatas – buvusio policininko Sedaičio namas.

1948 m. – mokykla jau turėjo pilnas aštuonias klases ir buvo pavadinta gimnazija. Keturios pradinės mokyklos klases mokėsi buvusiuose Sedaičio namuose, o penktos – aštuntos klasės – ant kalno, dabartiniame mokyklos pastate. 1949 m. mokykla buvo pavadinta vidurine.

Pirmasis mokyklos direktorius buvo Juozas Naujokaitis. Jis į Kriūkus atvyko 1944 m., įsteigė progimnaziją ir dirbo jos direktoriumi. Už darbą buvo apdovanotas medaliu. 1949 m. iš direktoriaus pareigų buvo atleistas, kaip „neatitinkantis tarybinei mokyklai keliamų reikalavimų“. Po jo mokyklai vadovavo Albinas Jonikaitis, Vladas Bružas, Jonas Gudaitis, Bronius Jazdauskas, Antanas Rutkauskas, Mamertas Pazikas. Kriūkų mokykloje besimokančių mokinių daugumą sudarė Žemosios Panemunės, Ilguvos, Kriūkų apylinkių gyventojų vaikai. Mokinių patogumui 1954 m. prie mokyklos buvo atidarytas internatas.

Direktoriaus A.Rutkausko (dirbusio iki 1961 m.) dėka buvo sudarytas mokyklos rekonstrukcijos planas. Pagal jį pradėtas statyti mokyklos ūkinis pastatas, 1962 m. mokinių jėgomis įrengtos medžio dirbtuvės, įruoštas stadionas.

1961 – 1963 m. mokyklai vadovavusio M.Paziko pastangomis buvo gautas leidimas prie senosios mokyklos statyti 8 klasių priestatą.

Dvidešimt ketverius metus (1963 – 1987) mokyklai vadovavo direktorė Vanda Pazikienė. Per tuos metus mokykla labai išsiplėtė: 1964 m. buvusiame dvaro ūkiniame pastate įrengtos mokomosios dirbtuvės, 1965 m. pradėtas eksploatuoti 8 klasių priestatas. 1974 m. prie mokyklos buvo baigtas statyti antrasis dviejų aukštų priestatas su sporto sale, valgykla, katiline, biblioteka, rūbine ir patalpomis aštuonioms klasėms. Nuo 1976 – 1977 m. mokykla pradėjo dirbti kabinetine sistema. Įrengti profesinio orientavimo, buities darbų, fizikos, chemijos kabinetai, šaudykla.

Direktorės Marijos Rubikienės, dirbusios nuo 1987 m. iki 1995 m., pastangomis ir toliau buvo gražinama mokykla: įrengta mažoji aktų salė, direktoriaus kabinetas, tvarkomas Atgimimo parkas.

1995 – 2002 m. mokyklai vadovavo buvęs 32 laidos auklėtinis Alvydas Grinkevičius.

Nuo 2002 m. mokyklai vadovauja buvusi 35 laidos auklėtinė Lilija Dailidaitė – Liutvinienė.

2003 m. mokykloje atidarytas muziejus

                                                                  

 image004

 1959 m.    

 

image006

1956/1957 m.m.

 image008

Apie 1939 m.

 

2011 Šakių raj. Kriūkų mokykla-daugiafunkcis centras - Istorija.
Powered by Joomla 1.7 Templates